Café Scientifique

„Café Scientifique” – mokslinių paskaitų ciklas, vykdomas neformalioje aplinkoje – prie kavos puodelio ar vyno taurės, skatinantis plačiosios visuomenės aktyvų domėjimąsi mokslo naujienomis bei aktualijomis. Paskaitų metu galima pasiklausyti entuziastingų Lietuvos mokslininkų, paprastai ir kiekvienam suprantamai kalbančių apie įvairias mokslo sritis ir temas. Pagrindinis „Café Scientifique” paskaitų ciklo tikslas yra sukurti aplinką, kur mokslas taptų prieinamu kiekvienam juo besidominčiam. Šios paskaitos yra rengiamos prieš prasidedant „Open Readings” konferencijai.

2023-11-22

Ar kada susimąstėte, kad netgi tokios smulkios dalelės kaip kvantiniai taškai gali būti pritaikyti praktikoje? Jeigu į šį klausimą atsakėte teigiamai arba jus sudomino šių metų chemijos Nobelio premija, kviečiame sudalyvauti artėjančioje Café Scientifique paskaitoje, kurios metu dr. Agnė Kalnaitytė – Vengelienė papasakos ne tik apie nanodalelių naudą, bet ir galimą riziką.

Nanomedžiagų pasaulis be galo platus, o tyrinėti jį reikalingos tiek fizikos, tiek chemijos žinios. Iš visų nanodalelių šiais metais ypač didelio susidomėjimo sulaukė kvantiniai taškai, kitaip apibūdinami kaip mažos puslaidininkinės medžiagos dalelės arba nanokristalai. Jų pritaikymo sričių spektras itin platus: nuo saulės elementų iki kvantinių kompiuterių. Be to, kvantiniai taškai pasižymi itin naudinga charakteristika – siekiant pakeisti jų savybes užtenka panaudoti skirtingo dydžio daleles, ko negalėtume padaryti pasitelkę didesnės apimties daleles, tokias kaip molekulės, kurių savybes norėdami pakeisti turėtume keisti pačią molekulę. Tačiau kaip ir daugelyje plačių mokslo sričių, taip ir nanomedžiagų bei dalelių pasaulyje kyla klausimų, susijusių ne tik su jų nauda, bet ir su rizika. Būtent apie tai ir dar daugiau sužinosite jau neužilgo įvyksiančioje Café Scientifique paskaitoje!

Renginio data ir laikas: lapkričio 22 d., 19 val.

Renginio vieta: baras „KAS KAS”, Islandijos g. 4, Vilnius.

Renginio nuoroda: čia

2023-10-24

Dar nespėjus užmiršti šių metų Nobelio fizikos premijos laureatų, kviečiame sužinoti daugiau apie atosekundinių lazerių veikimą ir jų naudą. Pirmąją šio Café Scientifique sezono paskaitą ves Vilniaus universiteto profesorius Mikas Vengris. 

Kuo toliau, tuo arčiau judame link labai trumpų ir labai didelio dažnio šviesos impulsų fizikos, kuri leis priartėti prie mikroskopinių reiškinių stebėjimo realiu laiku. Dėl fundamentalios šių tyrimų svarbos atosekundinės fizikos sritis tampa viena sparčiausiai populiarėjančių mokslo krypčių. Nuo fizinių mokslų iki medicinos, nuo gyvosios gamtos iki aukštųjų technologijų, ištobulintų tyrimų metodų pritaikymo sritys yra be galo plačios. Nors kol kas kalbėti apie praktinį panaudojimą jose ankstoka, pasak prof. M. Vengrio, šie atosekundiniai impulsai jau naudojami priešakiniuose fizikos, chemijos ir medžiagotyros mokslo tyrimuose. Tad jei norite dar plačiau sužinoti, kaip šiais itin trumpais šviesos impulsais lazeriai „gainioja“ elektronus ir kokių ateities perspektyvų galime tikėtis, būtinai užsukite į šią Café Scientifique paskaitą! 

Renginio data ir laikas: spalio 24 d., 19 val.

Renginio vieta: baras „KAS KAS”, Islandijos g. 4, Vilnius.

Renginio nuoroda: čia

Facebook
LinkedIn
Reddit

ORGANIZERS