Café Scientifique

„Café Scientifique” – mokslinių paskaitų ciklas, vykdomas neformalioje aplinkoje – prie kavos puodelio ar vyno taurės, skatinantis plačiosios visuomenės aktyvų domėjimąsi mokslo naujienomis bei aktualijomis. Paskaitų metu galima pasiklausyti entuziastingų Lietuvos mokslininkų, paprastai ir kiekvienam suprantamai kalbančių apie įvairias mokslo sritis ir temas. Pagrindinis „Café Scientifique” paskaitų ciklo tikslas yra sukurti aplinką, kur mokslas taptų prieinamu kiekvienam juo besidominčiam. Šios paskaitos yra rengiamos prieš prasidedant „Open Readings” konferencijai.

2024-04-16

Paskutinėje šio sezono „Café Scientifique“ paskaitoje susitiksime padiskutuoti tema, kurios tikriausiai nesitikėtumėte sutikti mokslinėse konferencijose, kuriose kalbama apie fiziką, chemiją ar biologiją. Jos metu Povilas Stankūnas papasakos apie dronų evoliuciją, jų vaidmenį ir ateities perspektyvas.

Šių dienų karo Ukrainoje kontekste dronai minimi ypač dažnai. Žinome, kad jie yra reikšmingi ir reikalingi, tačiau ar tikrai galime įvardinti visas jų naudas ir tikslų vaidmenį tiek šiomis, tiek kitokiomis aplinkybėmis. Be to, dažnai gal net nesuvokiame, kokios technologijos daro juos tokius patogius naudojimui ir kur dar be karo galėtume juos pritaikyti. Kviečiame paskaitų ciklą užbaigti ypatingai ir ne tik atvykti į paskaitą, bet ir prisidėti prie paramos Ukrainai aukojant https://blue-yellow.lt.

Renginys yra nemokamas ir skirtas visiems, besidomintiems mokslu bei naujausiomis technologijomis!

Renginio data ir laikas: balandžio 16 d., 19 val.

Renginio vieta: baras „KAS KAS“, Islandijos g. 4, Vilnius.

Renginio nuoroda: čia

blue-yellow.lt

2024-03-20

Šylant orams užsimanėte pakeliauti? Kodėl gi nepakeliavus laiku nuo pat Didžiojo sprogimo iki šių dienų? Į šią mokslinę kelionę artėjančios Café Scientifique paskaitos metu kviečia dr. Mindaugas Šarpis, kuris iš arčiau pažvelgs į mokslininkų iki šiol sukauptas žinias apie astronomiją, kosmologiją ir dalelių fiziką bei papasakos, kas dar mūsų laukia, o ko galbūt negalėsime sužinoti niekada.

Jeigu tiksliau, tai šioje paskaitoje pakeliausime nuo Didžiojo sprogimo iki Standartinio modelio laikų. Todėl jei domitės viskuo, kas susiję tiek su Visatos platybėmis, tiek su mažiausiomis dalelėmis, kviečiame apsilankyti ir išgirsti anksčiau negirdėtų įdomybių bei padiskutuoti apie tai, kokios kol kas mokslo neištirtos platybės mūsų dar laukia ateityje.

Renginys yra nemokamas ir skirtas visiems, besidomintiems mokslu bei naujausiomis technologijomis!

Renginio data ir laikas: kovo 20 d., 19 val.

Renginio vieta: baras „KAS KAS“, Islandijos g. 4, Vilnius.

Renginio nuoroda: čia

2024-02-27

Ar kada nors žiūrėdami žinias arba atsidarę mobiliąsias programėles susimąstėte, kaip gimsta jose matomos orų prognozės, į kokias subtilybes reikia atsižvelgti analizuojant orų prognozių žemėlapius ir ką galėtų reikšti jose matomos spalvos bei skaičiai? Visas šias įdomybes jau kitoje „Café Scientifique“ paskaitoje aptars doc. dr. Gintautas Stankūnavičius.

Orų prognozės aktualios mums visiems ir su jomis susiduriame dažniau negu gali pasirodyti. Kiekvieną dieną jas išgirstame žiniose, prieš išeidami iš namų, ypač šiomis žiemos dienomis, kai oras atrodo nenuspėjamas, pasitikriname prognozes mobiliuosiuose įrenginiuose. Tam, kad galėtume tai padaryti, reikalinga begalė įvairiausių duomenų, kuriuos tiria meteorologai ir iš jų sudaro mums tiek naudos suteikiančias orų prognozes. Jeigu norite sužinoti, kaip šis procesas atrodo iš arčiau, susitikime neužilgo įvyksiančioje „Café Scientifique“ paskaitoje!

Renginys yra nemokamas ir skirtas visiems, besidomintiems mokslu bei naujausiomis technologijomis!

Renginio data ir laikas: vasario 27 d., 19 val.

Renginio vieta: baras „KAS KAS“, Islandijos g. 4, Vilnius.

Renginio nuoroda: čia

2024-02-06

Galbūt esate kosmologijos mylėtojai, domitės astronomija ir su nekantrumu stebite visas naujienas, o gal tiesiog norite sužinoti daugiau apie Visatą? Tuomet kviečiame susitikti dar vienoje „Café Scientifique“ paskaitoje, kurios metu dr. Kastytis Zubovas pažada papasakoti apie James Webb kosminio teleskopo atradimų įdomybes.

Ilgai lauktas James Webb kosminis teleskopas netruko pažerti daugybę netikėtų rezultatų. Atrastos netikėtai masyvios ir išsivysčiusios galaktikos, egzistavusios Visatai dar nesulaukus nė milijardo metų, privertė iškelti klausimą – ar šiandieniniai Visatos raidos modeliai iš esmės klaidingi? Tai yra keletas iš įdomiausių James Webb atradimų, kurių svarbą ir teorines interpretacijas savo pranešime apžvelgs dr. Kastytis Zubovas.

Renginys yra nemokamas ir skirtas visiems, besidomintiems mokslu bei naujausiomis technologijomis!

Renginio data ir laikas: vasario 6 d., 19 val.

Renginio vieta: baras „KAS KAS“, Islandijos g. 4, Vilnius.

Renginio nuoroda: čia

2023-12-12

Su stresu susiduriame vis dažniau. Tačiau ar tikrai žinome, kokie požymiai parodo, kad problemos jau gilesnės? Plačiau apie streso biologinių žymenų tyrimus ir jų svarbą širdies ir kraujagyslių ligų rizikos vertinimui papasakos dr. Eglė Mazgelytė.

Streso poveikis yra nevienareikšmis. Kartais jis gali būti netgi naudingas, nes padidina motyvaciją, skatina veikti. Tačiau patiriant stresą ilgesniais laikotarpiais jis gali lemti ilgalaikius ir žalingus organizmo pokyčius. Kad geriau suprastume, kokie būtent šie pokyčiai yra, reikalinga diagnostika, kuri neretai yra sudėtinga, reikalingi hormoniniai kraujo tyrimai. Visgi šios paskaitos pranešėja pasirinko unikalų būdą ištirti streso poveikį žmogui – tyrė kortizolio, išsiskiriančio streso metu, kiekį plaukuose. Jeigu norite sužinoti, ką atskleidė šie tyrimai, kodėl jie naudingi mums, laukiame jūsų šioje „Café Scientifique” paskaitoje.

Renginys yra nemokamas ir skirtas visiems, besidomintiems mokslu bei naujausiomis technologijomis!

Renginio data ir laikas: gruodžio 12 d., 19 val.

Renginio vieta: baras „KAS KAS”, Islandijos g. 4, Vilnius.

Renginio nuoroda: čia

2023-11-22

Ar kada susimąstėte, kad netgi tokios smulkios dalelės kaip kvantiniai taškai gali būti pritaikyti praktikoje? Jeigu į šį klausimą atsakėte teigiamai arba jus sudomino šių metų chemijos Nobelio premija, kviečiame sudalyvauti artėjančioje Café Scientifique paskaitoje, kurios metu dr. Agnė Kalnaitytė – Vengelienė papasakos ne tik apie nanodalelių naudą, bet ir galimą riziką.

Nanomedžiagų pasaulis be galo platus, o tyrinėti jį reikalingos tiek fizikos, tiek chemijos žinios. Iš visų nanodalelių šiais metais ypač didelio susidomėjimo sulaukė kvantiniai taškai, kitaip apibūdinami kaip mažos puslaidininkinės medžiagos dalelės arba nanokristalai. Jų pritaikymo sričių spektras itin platus: nuo saulės elementų iki kvantinių kompiuterių. Be to, kvantiniai taškai pasižymi itin naudinga charakteristika – siekiant pakeisti jų savybes užtenka panaudoti skirtingo dydžio daleles, ko negalėtume padaryti pasitelkę didesnės apimties daleles, tokias kaip molekulės, kurių savybes norėdami pakeisti turėtume keisti pačią molekulę. Tačiau kaip ir daugelyje plačių mokslo sričių, taip ir nanomedžiagų bei dalelių pasaulyje kyla klausimų, susijusių ne tik su jų nauda, bet ir su rizika. Būtent apie tai ir dar daugiau sužinosite jau neužilgo įvyksiančioje Café Scientifique paskaitoje!

Renginio data ir laikas: lapkričio 22 d., 19 val.

Renginio vieta: baras „KAS KAS”, Islandijos g. 4, Vilnius.

Renginio nuoroda: čia

2023-10-24

Dar nespėjus užmiršti šių metų Nobelio fizikos premijos laureatų, kviečiame sužinoti daugiau apie atosekundinių lazerių veikimą ir jų naudą. Pirmąją šio Café Scientifique sezono paskaitą ves Vilniaus universiteto profesorius Mikas Vengris. 

Kuo toliau, tuo arčiau judame link labai trumpų ir labai didelio dažnio šviesos impulsų fizikos, kuri leis priartėti prie mikroskopinių reiškinių stebėjimo realiu laiku. Dėl fundamentalios šių tyrimų svarbos atosekundinės fizikos sritis tampa viena sparčiausiai populiarėjančių mokslo krypčių. Nuo fizinių mokslų iki medicinos, nuo gyvosios gamtos iki aukštųjų technologijų, ištobulintų tyrimų metodų pritaikymo sritys yra be galo plačios. Nors kol kas kalbėti apie praktinį panaudojimą jose ankstoka, pasak prof. M. Vengrio, šie atosekundiniai impulsai jau naudojami priešakiniuose fizikos, chemijos ir medžiagotyros mokslo tyrimuose. Tad jei norite dar plačiau sužinoti, kaip šiais itin trumpais šviesos impulsais lazeriai „gainioja“ elektronus ir kokių ateities perspektyvų galime tikėtis, būtinai užsukite į šią Café Scientifique paskaitą! 

Renginio data ir laikas: spalio 24 d., 19 val.

Renginio vieta: baras „KAS KAS”, Islandijos g. 4, Vilnius.

Renginio nuoroda: čia

Facebook
LinkedIn
Reddit

ORGANIZERS